Nov 19, 2018  
2018-2019 Catalog and Student Handbook 
    
2018-2019 Catalog and Student Handbook

Tennessee Board of Regents/WSCC Staff by Division, Department


 

 The State University and Community College System of Tennessee
1 Bridgestone Park
Nashville, Tennessee 37214

Walters State Community College is one of 45 institutions in the Tennessee Board of Regents system, the sixth largest system of higher education in the nation. The Tennessee Board of Regents is the governing board for this system which is comprised of six universities, 13 community colleges, and 27 colleges of applied technology. The TBR system enrolls more than 80 percent of all Tennessee students attending public institutions of higher education.

The Honorable Bill Haslam, Chairman (ex officio)

Governor of the State of Tennessee

MaryLou Apple Tullahoma
Greg Duckett Memphis
Darrell S. Freeman, Sr. Nashville
Tom Griscom Chattanooga
Mike Krause Nashville
      Ex officio, Executive Director, Tennessee Higher Education Commission  
Fran Marcum Tullahoma
Candice McQueen Nashville
      Ex officio, Commissioner of Education  
Barbara U. Prescott Memphis
Emily J. Reynolds Nashville
Howard W. Roddy Chattanooga
Nick Russell, Student Cookeville
Leigh A. Shockey Memphis
J. Parker Smith Kingsport
Jai Templeton Nashville
      Ex officio, Commissioner of Agriculture  
Robert P. Thomas Nashville
Danni B. Varlan Knoxville
   

Staff

 
David Gregory Acting Chancellor
Dale Sims Vice Chancellor for Business and Finance
Tristan Denley Vice Chancellor for Academics
Tom Danford Chief Information Officer
Warren Nichols Vice Chancellor of Community Colleges
  Vice Chancellor for Administration and Facilities Development
James King Vice Chancellor for Tennessee Colleges of Applied Technology
Mary Moody General Counsel and Board Secretary
Wendy Thompson Vice Chancellor for Organizational Effectiveness and Strategic Initiatives
Jona Coppola Executive Assistant to the Chancellor
Rick Locker Interim Director of Communications
Tammy Gourley Birchett Chief Audit Executive

WSCC Administration

   

Office of The President

 
Tony Miksa President
M. Leann Long Executive Director
Frances B. O’Connor Secretary 3
Tammy C. Goode Equity Officer
   

Academic Affairs

 
Donna J. Bible Coordinator of Academic Affairs
John P. LaPrise Assistant Vice President for Academic Affairs, Chief Officer of General Education, and Professor of Mathematics
 
Academic Enrichment  
Janice W. Donahue Director
Leslie M. Sutton Coordinator of Academic Enrichment/Director of Student Trajectory, Advising, Retention, Success (STARS)
Kellee F. Collins Career Advisor
Abigail E. Hill Career Advisor
Elizabeth A. Southerland Career Advisor
Megan R. Blaylock Completion Coach
Bobbie G. Schnepf Completion Coach
   

Division of Behavioral and Social Sciences

Darrel W. McGhee Dean and Associate Professor of History
Wanda A. Harrell Executive Aide
Christopher W. Baker Professor of Sociology and Director of QEP
Lori C.Campbell Professor of Education
Paul E. Coker Instructor of History (U.S./American)
Jason O. Dixon Associate Professor of Sociology
Janice W. Donahue Director of Academic Enrichment and Associate Professor of Developmental Education, Study Skills
Angela S. Elkins Instructor of Sociology
Kirstin L. Elliott Assistant Professor of Psychology
Timothy D. Holder Assistant Dean of Behavioral Science and Professor of History
Whitney L. Jarnagin Department Head, Psychology, Sociology and Social Work and Associate Professor of Psychology
Cary E. Jenkins Professor of Health and Physical Education
Jacquelyn M. Larson Instructor of Psychology
Christopher A. Lee Associate Professor of History
Paul A. Lubotina Assistant Professor of History - Western and World Civilization
Elisabeth M. Mandracchia Associate Professor of Early Childhood Education
Marc E. McClure Professor of History
Terry G. Rawlinson Professor of Psychology
Larry J. Smith Associate Professor of History
F. Suzanne Bowers Stephens Department Head, History, Geography, and Political Science and Associate Professor of History
Karen A. Stooksbury Coordinator and Associate Professor of Early Childhood Education
Susanna T. Webb Instructor of History
Matthew R. Westwood Instructor of Psychology
   

Division of Business

 
Mark L. Garland
Dean, Department Head of Legal Studies and Assistant Professor of Paralegal Studies
Kathy McFarling Executive Aide
Debra L. Peachey Executive Aide, Culinary Arts
Joseph P. Fall Department Head, Hospitality Business and Associate Professor of Hospitality Management
Lisa J. Smith Culinary Operations Manager
William H. Barnett, II Associate Professor of Accounting
Joseph E. Cairns Assistant Professor of Culinary Arts
Carrie E. Davis Assistant Professor of Accounting
Farnood Farmand Assistant Professor of Economics
Jeri L. Haun Instructor of Culinary Arts
Rubina Javed Assistant Professor of Economics  Executive Aide, Culinary Arts
Amy H. Ross Professor and Department Head, Management
Ketron J. Stockton Associate Professor of Management
   

Distance Education

 
Matthew P. Hunter Dean
Kayla C. Huber Coordinator of High School Programs
Louis B. McGuire Coordinator of Academic Instructional Technologies/Faculty Trainer
Candace D. Justice Director of Instructional Design and Associate Professor of English
A. Lora Duvall Coordinator of Instructional Design and Accessibility
Brian T. O’Dell High School Programs Specialist
Tammy M. Wells Information Processing/Adjunct Payroll Specialist
Vickie B. Mills Distance Education/Instructional Design Assistant
Nickole C. Atkins Secretary 3
 
Claiborne County Campus
Kimberly D. Bolton Dean
Marlin R. Curnutt Director of Student Success
Regina C. Shackleford Information Processing Specialist
Jammie L. Mullins Secretary 2
Joshua D. Ottinger Police Officer 2
M. Shane Goosie Assistant Professor of Speech
Samuel R. O’Dell, Jr. Instructor of Biology
Olena V. Owen Associate Professor of Math/Physics
Roy L. Sewell Custodian
   

Division of Health Programs

Martel K. Rucker Dean and Associate Professor of Nursing
Patricia D. Ottinger Executive Secretary
Barbara A. Kelley-Anderson Executive Aide
Autumn F. Lamb Executive Aide
Christina M. Owens Executive Aide
Kimberly M. Brown Director and Assistant Professor of Pharmacy Technician Program
Cheryl L. McCall Director and Professor of Nursing
Donna D. Lilly Director and Associate Professor of the Respiratory Care Program
A. Gail Winkler Director and Associate Professor of Health Information Technology Program
Becky R. Arnold Assistant Professor of Nursing
Stephanie E. Austin Director and Instructor of Surgical Technology Program
Courtney L. Boren Director and Instructor of Occupational Therapist Assistant Program
Staci M. Boruff Assistant Dean of Health Programs and Professor of Nursing
Cherylynn A. Bradeen Associate Professor of Nursing
Raycene G. Brewer Associate Professor of Nursing
Nancy H. Clark Academic Coordinator of Clinical Education and Associate Professor of Physical Therapist Assistant Program
Donna M.Cox Instructor of Physical Therapist Assistant Program
Kelly A. Craft Associate Professor of Nursing
Beth A. Cruz Assistant Professor of Nursing
Catherine E. Everhart Director of Clinical Education for the Respiratory Care Program and Associate Professor
Jerri L. Helton Instructor of Nursing
Rachel W. Hensley Assistant Professor of Nursing
Kathleen C. Jones Associate Professor of Nursing
Jennifer C. Lawson Instructor and Fieldwork Coordinator of the Occupational Therapist Assistant Program
Kimberley L. Long Associate Professor of Nursing
Donna V. McGaha Associate Professor of Nursing
Marcia A. McMahan Instructor of Surgical Technology
Marisa C. Miller Director and Associate Professor of Physical Therapist Assistant Program
Lorelei S. Moore Associate Professor of Nursing
Jane C. Parish Professor of Nursing
Melissa A. Parrott Associate Professor of Nursing
Wesley H. Pierce Associate Professor of Nursing
Richa A. Russell Professor of Nursing
Deborah L. Schwartz Associate Professor of Nursing
Sara J. Smith Associate Professor of Respiratory Therapy
Sally L. Steck Associate Professor of Nursing
Rebecca L. Turner Instructor of Nursing
Sheila A. Williams Associate Professor of Nursing
   

Division of Humanities

Chippy L. McLain Dean and Associate Professor of English
Debbie L. Wilson Executive Aide
Glenda D. Nolen Secretary 2
Laura L. Ritter

Assistant Dean of Humanities, Coordinator of Special Music Projects, Department Head - Music & Theatre, and Associate Professor of Music

Michael Cagle Lab Assistant
Kathy M. Alcorn Associate Professor of English
Steven V. Alcorn Associate Professor of English
Abbey M. Anderson Associate Professor of English
Matthew G. Baddorf Instructor of Philosophy
Jill S. Blonder English Learning Lab Technician
Devan L. Burton Instructor of English
Leslie N. Conner Instructor of English
Amy L. Evans Department Head, Art and Associate Professor of Art
M. Shane Goosie Assistant Professor of Speech
S. Kay Heck Associate Professor of English
Kenneth W. Hill Instructor of English
Elissa H. Keck Hodge Instructor of Music
Timothy J. Howell Instructor of Communication
Samantha P. Isasi Assistant Professor of English
Sherri M. Jacobs Associate Professor of English
Candace D. Justice Assocaite Professor of English
Timothy J. Kent Instructor of Theatre
Matthew R. T. Lawson Associate Professor of Speech
Paul D. Ludwig Assistant Professor of English
Lori N. McCallister Associate Professor of English
Malcolm L. McAvoy Department Head, Communication and Associate Professor of Speech (Post Retirement)
Jay F. McMahan Assistant Professor of English
Michelle K. Mitrik Coordinator of English as a Second Language and Associate Professor of Foreign Language
Christopher G. Morelock Department Head, English and Associate Professor of English
Marci S. Nimick Associate Professor of Speech
Craig B. Owens Coordinator of Reading and Writing and Associate Professor of English
Robert E. Pratt, II Debate Coach and Assistant Professor of Speech
Robin R. Ringer-LaPointe Associate Professor of Speech
R. Taylor Richard Associate Professor of Speech
Gracie N. Rossie Instructor of English
Teresa W. Smith Instructor of English
Kelsey A. Solomon Instructor of English
Erika D. Stevens Associate Professor of Spanish
Carla L. Todaro Associate Professor of English
P. Roger Turner Assistant Professor of Philosophy
Jessie M. VanderLaan-Delaney Assistant Professor of Art
Amber R. Williamson Assistant Professor of Music
   

Division of Mathematics

J. Christopher Knight Dean, Coordinator of Developmental Mathematics and Associate Professor of Mathematics
Tammy L. Holt Executive Aide
L. Beth Dixon Learning Laboratory Technician
David W. Atkins Assistsant Dean of Mathematics and Associate Professor of Mathematics
Franklin M. Bangurah Professor of Mathematics
Victoria A. Borlaug Associate Professor of Mathematics
Troy A. Bowman Associate Professor of Mathematics
Julianna Gregory Coordinator of Mathematics - Sevier County Campus and Professor of Mathematics
Erin J. McCroskey Instructor of Mathematics
Elizabeth A. Mefford Associate Professor of Mathematics
Kay M. Moneyhun Coordinator of Mathematics - Greeneville/Greene County Campus and Professor of Mathematics
Laura E. Moneyhun Instructor of Mathematics
Miriam Nelson Associate Professor of Mathematics
Russell L. Noe Assistant Professor of Mathematics
Olena V. Owen Associate Professor of Math/Physics
Crystal R. Rice Professor of Mathematics
Jill K. Romines Associate Professor of Mathematics
   

Natural Sciences

Jeffrey T. Horner Dean and Professor of Biology
Sherry D. Woody Executive Aide
Kristina E. Weinreich Secretary 2
Stanley M. Strickland, Jr. Learning Center Specialist/Executive Aide
Jillian L. Wester Learning Center Specialist
Sean M. Cordry Professor of Physics
Eugene L. de Silva Professor of Physics
Lisa A. Eccles Professor of Biology
Laurence E. Fleming Professor of Biology
Ashley D. Frazier Assistant Professor of Biology
Elesha D. Goodfriend Assistant Professor of Biology
Abigail M. Goosie Associate Professor of Biology
Gregory M. Grass Associate Professor of Biology
Dana C. Grice Area Coordinator of Natural Science at the Sevier County Campus and Associate Professor of Biology
Mary R. Griffin Instructor of Biology
Douglas W. Hensley Professor of Chemistry
Lura L. Johnson Instructor of Chemistry
Dennis R. Jones Instructor of Biology
Kamal A. Malik Assistant Professor of Biology
Kelly A. Moore Assistant Professor of Biology
Samuel R. O’Dell, Jr. Instructor of Biology
Olena V. Owen Associate Professor of Math/Physics
Jaime L. Parman-Ryans Associate Professor of Biology
Kristin A. Rich Associate Professor of Biology
Matthew D. Smith Associate Professor of Chemistry
Katherine D. Stone Assistant Professor of Geology
Lynnette L. Wick Assistant Professor of Biology
Jerry M. Wilhoit Professor of Biology
   

Division of Public Safety

Thomas T. Strange, Jr. Dean and Assistant Professor of Emergency Medical Services
Hayley A. Ratcliff Executive Aide
Ashley B. Harris Executive Aide
Nathan W. Antrican Assistant Professor of Criminal Justice
Thomas E. Barry Clinical Program Coordinator
A. Chad Bryant Department Head of Criminal Justice and Assistant Professor of Criminal Justice
Daniel M. Forbing Paramedic Program Coordinator and Assistant Professor
Jeffrey T. Gazzo Director of the Regional Law Enforcement Academy, Coordinator of the Specialized Law Enforcement Education Program, and Assistant Professor of Criminal Justice
Jonathan R. Reeves Instructor and Director of Fire Science and Paramedic Programs
Holly M. Turner Secretary 3, Criminal Justice Degree Program
Cynthia R. Turnmire Instructor and Director of AEMT Program
Patrick N. Vaught Instructor of Criminal Justice
   

Division of Technical Education

Thomas R. Sewell Dean
Katherine Z. Shupe Executive Aide
Bobby A. Dixon Department Head, EngineeringTechnology and Professor of EngineeringTechnology
Andrew E. Aarons Associate Professor of Electrical/Electronics Technology
Julia A. Bell Associate Professor of Computer and Information Science
Lois R. Blais Associate Professor of Computer and Information Science
Mark R. Buckner Instructor of Computer and Information Science
Tera S. Howerton Department Head, Agriculture and Associate Professor of Agriculture - Production Horticulture
Thomas A. Duda Associate Professor of Computer and Information Science
Matthew C. McClellan Instructor of Agriculture
Dennis W. McKemy Associate Professor of Engineering Technology
Kenneth E. Parks Director of Clean Energy Technology Program and Instructor of Clean Energy Technology
Misty N. Peters Instructor of Agriculture
Paul A. Todaro Associate Professor of Computer and Information Science
Treyton R. Williams Associate Professor of Computer and Information Science

Greeneville/Greene County Campus

Katrina L. Heavner Secretary 3
Ray A. White Counselor
Mary E. Brannock Learning Lab Technician
Mark E. Wills Coordinator of Instructional Support and Student Success
Anita P. Ricker Assistant Dean of Workforce Training - Greene County - Business and Industry
Amanda L. Hill Workforce Training Specialist
Kellie M. Hendrix Secretary 2 - Industrial Skills Assessment and Training
Cynthia G. Gilland Information Processing Specialist
V. Susie Harrison Coordinator of Information Processing and Greeneville Campus Operations
David L. Voiles Instructional Support Specialist
Jonathan C. Smelcer Police Officer 2
Adam W. Stanley Police Officer 1
Edwina E. Anderson Secretary 2
Dawn L. Woodley Clerk/Typist
Holly M. Turner Secretary 1 - Criminal Justice Degree Program
Annie L. Gass Custodian
Tracie M. Jones Custodian
June M. Masters Custodian
Michael G. Heck Maintenance Mechanic
Kathy M. Alcorn Associate Professor of English
Steven V. Alcorn Associate Professor of English
Franklin M. Bangurah Professor of Mathematics
Courtney L. Boren Director and Instructor of Occupational Therapist Assistant Program
Kirstin L. Elliott Assistant Professor of Psychology
Catherine E. Everhart Director of Clinical Education for the Respiratory Care Program and Associate Professor of Respiratory Care Program
Jeffrey T. Gazzo Director of the Regional Law Enforcement Academy, Coordinator of the Specialized Law Enforcement Education Program, and Assistant Professor of Criminal Justice
Mary R. Griffin Instructor of Biology
Jerri L. Helton Instructor of Nursing
Kathleen C. Jones Associate Professor of Nursing
Jennifer C. Lawson Instructor and Fieldwork Coordinator of the Occupational Therapist Assistant Program
Donna D. Lilly Director and Associate Professor of the Respiratory Care Program
Lori N. McCallister Associate Professor of English
Kay M. Moneyhun Coordinator of Mathematics - Greeneville/Greene County Campus and Professor of Mathematics
Marci S. Nimick Associate Professor of Speech
Craig B. Owens Coordinator of Reading and Writing and Associate Professor of English
Jaime L. Parman-Ryans Associate Professor of Biology
Larry J. Smith Associate Professor of History
Sara J. Smith Assistant Professor of Respiratory Therapy
Paul A. Todaro Associate Professor of Computer and Information Science
Patrick N. Vaught Instructor of Criminal Justice
Jerry M. Wilhoit Professor of Biology
   

Library

Jamie A. Posey Dean of Library Services
Julie M. Lewis Reference/Emerging Technologies Librarian
Audrey R. Shoemaker Reference/Emerging Technologies Librarian
Sabrina R. Moreland Distance/Emerging Technologies Librarian
Casey K. Fielden Library Assistant Senior
Chasity D. Brogan Library Assistant 3
Tiffany G. Delias Library Assistant 2
   

Sevier County Campus

Jama Spicer Sutton Dean and Professor of Computer and Information Science
Marcia K. Hostler Secretary 3
Patricia J. Harmon Secretary 3
April D. Fisher Secretary 2
Lee Ann R. Alderman Director of Educational Services and Student Success
Jason E. Newcomb Counselor
Deidre’ R. Kyle Admissions Specialist
Lisa J. Smith Culinary Operations Manager
Debra L. Peachey Executive Aide - Culinary Arts
Linda W. Nelms Coordinator, Community Education Sevier County & Health Programs
Jennifer S. Baker Learning Lab Technician
Jillian L. Wester Learning Center Specialist
Jason E. Siburt Instructional Technology Specialist
Tamara B. Kim Computer Technician
D. Dru Dennis Police Officer 2
John T. Holmes Police Officer 1
John D. Ogle Maintenance/Custodial Supervisor
Elizabeth A. McCarter Custodian
Craig Peachey Utility Worker/Custodian
Connie M. Phillips Custodian
Alan M. Stonerock, Sr. Custodian
David W. Atkins Assistant Dean of Mathematics and Associate Professor of Mathematics
Stephanie E. Austin Director and Instructor of Surgical Technology Program
Mark R. Buckner Instructor of Computer and Information Science
Devan L. Burton Instructor of English
Joseph E. Cairns Assistant Professor of Culinary Arts
James D. Chandler Instructor of Mathematics
Paul E. Coker Instructor of History (U.S./American)
Joseph P. Fall Department Head, Hospitality Business and Associate Professor of Hospitality Management
Julianna Gregory Coordinator of Mathematics - Sevier County Campus and Associate Professor of Mathematics
Dana C. Grice Area Coordinator of Natural Science at the Sevier County Campus and Associate Professor of Biology
Jeri L. Haun Instructor of Culinary Arts
S. Kay Heck Associate Professor of English
Douglas W. Hensley Professor of Chemistry
Timothy D. Holder Assistant Dean of Behavioral Science and Professor of History
Timothy J. Howell Instructor of Communication
Samantha P. Isasi Assistant Professor of English
Christopher A. Lee Associate Professor of History
Paul D. Lugwig Instructor of English
Kamal A. Malik Assistant Professor of Biology
Erin J. McCroskey Instructor of Mathematics
Donna V. McGaha Associate Professor of Nursing
Jay F. McMahan Assistant Professor of English
Marcia A. McMahan Instructor of Surgical Technology
Miriam Nelson Associate Professor of Mathematics
Russell L. Noe Assistant Professor of Mathematics
Terry G. Rawlinson Professor of Psychology
R. Taylor Richard Associate Professor of Speech
Robin R. Ringer-LaPointe Associate Professor of Speech
Jill K. Romines Associate Professor of Mathematics
Gracie N. Rossie Instructor of English
William G. Sproat, Jr. Associate Professor of Biology
Erika D. Stevens Associate Professor of Spanish
Amber R. Williamson Assistant Professor of Music
   

Business Affairs

Mark A. Hurst Vice President
Heather L. Carrier Assistant Vice President
J. Lynn Hamer Assistant Director of Facilities Scheduling and Auxiliary Services
J. Beth Stewart Postal Clerk

Accounting Services

Vanessa R. Overton Director of Financial Services
Lorie J. McCamey Account Clerk 2 - Lead Accounts Payable Clerk
Tina L. Scott Account Clerk 2
Hannah S. Mills Accountant 1
Deborah R. LaRoy Accountant 1
Connie D. Lichlyter Financial Analyst 1
   

Cashier’s Office

 
C. Lynette Strickland Director of Student Accounts and Revenue
Jamie A. McDonald Accountant 1
Connie S. Miller Lead Cashier
Kay M. Cosgray Account Clerk 2
Deanna M. Seal Account Clerk 1
   

Payroll

 
Kimberley K. Setser Coordinator of Payroll Services
Angie E. Hensley Account Clerk 2
   

Campus Police

Sarah J. Rose Director of Campus Police and Emergency Preparedness
Theresa D. Shockley Secretary 3
D. Dru Dennis Police Officer 2
Kenneth E. Garner Police Officer 1
John T. Holmes Police Officer 1
Joshua D. Ottinger Police Officer 2
Jonathan C. Smelcer Police Officer 2
Adam W. Stanley Police Officer 1
Matthew C. Stapleton Police Officer 1
Travis J. Surber Police Officer 2
Jeffrey T. Tyler Police Officer 1
   

Great Smoky Mountains Expo Center

B. John Baldy Executive Director
Michael J. Hasty Assistant Director
John D. Cross Maintenance Supervisor
Jackie O. Stewart Maintenance Worker
   

Human Resources

Tammy C. Goode Assistant Vice President/Equity Officer
Tonya D. Lisenby Coordinator of Employee Relations and Wellness Initiatives
Krystal B. Johnston Human Resources Specialist
Melissa F. Shelton Personnel Records Supervisor
   

Facilities Management

Brian D. HagenBurger Assistant Director of Facilities Management and Facilities Planning and Co-Coordinator of Environmental, Health and Safety
LeSue F. Surface Information Processing Specialist
Shannon V. Cross Clerk Typist/Receptionist
Dennis M. Mills Painter/Locksmith 1
Michael G. Heck Maintenance Mechanic
Larry D. Maness Maintenance Supervisor
Joey M. Marshall Grounds Maintenance Worker
Casey R. Smith Drafting/Grounds/Maintenance Worker
W. Gary Templin Maintenance Worker
Ronald L. Cassell Shipping and Receiving Specialist
David D. King Maintenance Supervisor and AC/Heating Superintendent
Eddie J. Nichols Maintenance Mechanic - Air Conditioning/Heating
Jonathan M. Sweeten Electrician
Lee E. Horner Motor Pool & General Maintenance Mechanic Supervisor
Kent W. Biggs Auto Mechanic Assistant/Courier/Bus Driver
John D. Ogle Maintenance/Custodial Supervisor
Jared K. Smith Bus Driver/Courier/Public Address Announcer
Terry H. Watterson Landscape/Grounds Supervisor
Jason E. Martin Coordinator of Custodial Services and Co-Coordinator of Environmental, Health and Safety
Benny J. Littrell Assistant Supervisor for Custodial Services
Andrew S. Alfieri Custodian
M. Renita Askew Custodian
Karen R. Cassell Custodian
Deborah M. Daniel Custodian
R. Robin Dilbert Custodian
Johnny K. Fountain Custodian
Annie L. Gass Custodian
Pamela S. Heck Custodian
Cynthia K. Hodge Custodian
Tracie M. Jones Custodian
Jimmy R. Lamb Custodian
June M. Masters Custodian
Elizabeth A. McCarter Custodian
W. June Patterson Custodian
Craig Peachey Utility Worker/Custodian
Connie M. Phillips Custodian
Patrick K. Reed Custodian
Mary B. Riley Custodian
Roy L. Sewell Custodian
Patsy A. Sexton Custodian
Alan M. Stonerock, Sr. Custodian
Kelly H. Stump Utility Worker/Custodian
Carolyn S. Wilson Custodian
Randy D. Ramsey Utility Worker/Driver
   

Printing Services

D. Mark Rutledge Assistant Director of Printing Services and Projects Management
Crystal B. Bowlin Printing Services Specialist
   

Purchasing

C. Renee Jarnigan Assistant Director of Fixed Assets and Purchasing
April D. Ball Purchasing Clerk
   

Information and Educational Technologies

Joe E. Sargent Assistant Vice President
Tammy D. Brewer Executive Aide
   

Communications and User Services

William R. Morefield, Jr. Director of Internet and Online Systems
J. Stephen Annis Director of Infrastructure Systems and Chief Information Security Officer
Simen J. Piper Assistant Director of Network Services and Information Security
Malora V. Quesinberry Director of Educational and User Technologies
Justin J. Hopkins Assistant Director of Educational and User Technologies
Coy L. Hazlewood Network Systems and Information Security Analyst
Daniel L. Meech Server Systems Administrator
James R. Lamb Systems and Database Administrator
Chris J. Jordan Network and Telecomm Systems Coordinator
Tim L. Brockwell Server Systems Technician
Thorin A. Smith Server Systems Technician
Justin J. Hopkins Lead Technologist
Greg J. Swinson Lead Multimedia Systems and Special Events Technician
Steven R. Metcalf Multimedia Systems and Special Events Technician
Beverly A. Brooks User Services Call Center Technical Clerk
George B. Rollins TAF Equipment Manager
Andrew S. Baisden Computer Technician
Brandon S. Carr Computer Technician
Tamara B. Kim Computer Technician
David L. Voiles Computer Technician

Administrative Computing and Internet Systems

Rosetta M. Wilson Director of Administrative Systems
Lisa R. Burchfield Systems Analyst 2
Judith L. Hefner Systems Analyst 2
Cathy J. Tumlin Systems Analyst 2
Cynthia S. Rigor Systems Analyst 1
Brian D. Massey Internet Systems Analyst/Webmaster
   

College Advancement

Christopher F. Cates Assistant Vice President
Mark A. Hurst Treasurer of the Walters State Foundation
Kelly C. Bowen Advancement Services Specialist
Darla L. Kitts Executive Secretary/Foundation Specialist
Andrew K. Newton Assistant Director of  Alumni Affairs and Annual Giving
Melanie B. Sheaf Secretary 1
   

Communications and Marketing

James W. Pectol Vice President
Debra L. Williams Associate Director of Communications and Marketing
Martha I. Scheidler Grant Writer
Sandra L. Paduch Director of Website Design and Front-End Developement
Russell S. McCrary Graphic Designer
Ryan B. Thiessen Visual Media Coordinator
   

Workforce Training

Joseph L. Combs Dean
Sarah N. Gasparac Secretary 2
Anita P. Ricker Assistant Dean of Workforce Training - Greene County - Business & Industry
Amanda L. Hill Workforce Training Specialist
Nicole Cardwell-Hampton Coordinator of Workforce Training - Hamblen County - Youth Programs
Patricia J. Harmon Secretary 2
Linda W. Nelms Coordinator of Workforce Training - Sevier County - Health Programs
   

Internal Audit

Mark A. Ortlieb Internal Auditor
   

Planning, Research and Assessment

Debra A. McCarter Vice President
Deanna E. Garman Executive Director
Andrea L. Isenberg Information Processing Specialist/Technical Analyst
Robert C. Williams Information Processing Specialist
   

Student Affairs

Angela D. Smith Vice President
Debra D. Hayes Executive Secretary
Eileen R. Bowers International Education Specialist and Student Activities Coordinator
   
Student Activities  
Parker S. Ratcliff Assistant Coordinator of Student Activities
   
Enrollment Services  
Michael A. Campbell Assistant Vice President for Student Affairs
   
Admissions and Enrollment Development  
Avery D. Swinson Director of Admissions and Enrollment Development
Melanie S. Redding Assistant Director of Enrollment Development
Joyce A. Ogan Assistant Director of Transcript Analysis for Admissions
Skyler R. Barnett Coordinator of High School Relations and Student Services
Carrie A. Wilson Enrollment Development Specialist
Crystal H. Stewart Information Processing Specialist
Sherry L. Watson Information Processing Specialist
Michiala F. Lawson Enrollment Services Clerk
   
Retention Services  
Connie D. Earls Director
Brandy D. Lester Coordinator
   
Student Records  
Linda J. Mason Dean
Pamela H. McKee Coordinator of Graduation Analysis
Teresa A. Hensley Student Records Specialist
Sandra K. Yarnell Records Analyst
   

Athletics

W. Derek Creech Director of Athletics/Development Officer
Michael A. Campbell Associate Director
Sherry N. McGinnis Secretary 2
Megan R. Blaylock Women’s Volleyball Coach
Skyler R. Barnett Assistant Baseball Coach
Jasmin D. Coleman Assistant Women’s Basketball Coach and Fitness Center Specialist
Parker S. Ratcliff Assistant Men’s Basketball Coach
Larry A. Sauceman Head Women’s Softball Coach and Softball Complex Manager

David R. Shelton, II

Athletic Department Web Page Manager and Head Baseball Coach
   

Counseling and Testing Center

Robert A. Hall Executive Director
Vicky G. Marshall Secretary
E. Roxanne Bowen Coordinator of Multicultural Engagement/Counselor
Debbie S. Johnson Counselor/Coordinator of Testing
Jason E. Newcomb Counselor
Ray A. White Counselor
Tiffany A. Miller Testing Proctor
   

Financial Aid

Laura W. Rodriguez Director
Machela B. Worthington Coordinator of Financial Aid (Scholarships)
Marae D. McKemy Coordinator of Financial Aid (State Programs)
Susan D. Stanton Financial Aid Functional Support Tech
Sean T. Robinson Financial Aid Specialist
Mandi B. Eaton Financial Aid Assistant
Theresa Farmer-Jones Financial Aid Assistant
Chassity N. Seay Financial Aid Assistant
Susan K. Wolfenbarger Financial Aid Assistant
   

Student Success Center

Melissa C. Duff Dean and Articulation Officer
Erin P. Dean Coordinator for Adult Learners and Advisor
B. Frank Umbarger, Jr. Coordinator of Academic Advising
Karen G. Lawson Student Success Center Specialist
Anita M. Long Secretary 2
   

Student Support Services

B. Helen Cox Information Processing Specialist
Amy L. Jackson Coordinator of Disability Services